Chesterton Tribune

 

 

CHS honors 2019 Winter Sports student athletes

Back To Front Page

 

By TR HARLAN

Chesterton High School had a winter season for the record books.

Trojan teams won five Sectional titles, three Duneland Athletic Conference titles, a Regional title and a State Championship during the winter sports season and took time Wednesday night to honor those student-athletes.

The Gymnastics team won its second straight State Championship during an undefeated season that also saw them bring home four individual state titles. Mia Pak won two titles with victories on the Bars and Vault, while Sophie Hunzelman won the Beam and Bars title and Jordan Bush won on the Floor. The Trojans were the first team since 1981 to win all four events at the State Finals.

Bush was also named the Mildred M. Ball Mental Attitude Award winner.

In Boys Swimming, the Trojans finished fourth overall at the State Finals, while also winning its 21st straight Sectional and 23rd consecutive DAC title. In Girls Swimming, the Trojans finished ninth overall, while winning its 20th straight Sectional and DAC titles.

The Wrestling team won its fourth consecutive Sectional title, while the Boys Basketball team picked up its first Sectional crown since 1987.

Jordan Bush was named Most Valuable Player in Gymnastics for the fourth straight year, while Jake Wadding (Boys Basketball), Julia Rivera (Cheerleading), Andrew Alders (Boys Swimming) and Jaclyn Klimczak (Girls Swimming) all earned MVP honors for the second time.

Other MVPs included Ashley Craycraft (Girls Basketball), Marney Sisson (Girls Basketball), Grant Gilbertson (Cheer Lifter), Lucas Piunti (Boys Swimming), Jason Adkins (Boys Diving), Marina Weinberg (Girls Diving), Evan Bates (Wrestling) and Brock Ellis (Wrestling).

Most Improved awards went to Drew Vanderwoude (Boys Basketball), Haley Moore (Girls Basketball), Claire Postelnik (Cheerleading), Alex Cleek (Cheer Lifter), Jack Craig (Cheer Lifter), Mia Pak (Gymnastics), Cormac Fallon (Boys Swimming freshman), Connor Casbon (Boys Swimming sophomore), Jordan Killosky (Boys Swimming junior), Cooper Downing (Boys Diving), Kaitlyn Kogl (Girls Swimming freshman), Madi Elliott (Girls Swimming sophomore), Carey-Rose Tharp (Girls Swimming junior), Abigail Raines (Girls Swimming junior), Jocelyn Mercier (Girls Diving) and Chris Merrill (Wrestling).

Mental Attitude award winners were Sam Fender (Boys Basketball), Evelyn Pabon (Girls Basketball), Taneya Terry (Cheerleading), Sophie Hunzelman (Gymnastics), Danny Schmiegel (Boys Swimming), Jenn Gillen (Girls Swimming) and Danny Tolin (Wrestling).

Sportsmanship awards went to Nick Mullen (Boys Basketball), Nalani Malackowski (Girls Basketball), Emma Sieman (Cheerleading), Lexi Avey (Gymnastics), Hailee Ellenwood (Gymnastics), Ethan Wing (Boys Swimming), Hannah Bennett (Girls Swimming) and Dillon Johnson (Wrestling).

Other special awards were presented to Molly Slatcoff (Todd Talbert Memorial Award in Girls Basketball), Belle Marchetti (DDD Award in Gymnastics) and Jamie Stento (Maroon & Gold Award in Gymnastics).

CHS also honored 109 student-athletes as Scholar Athletes awards winners. Scholar Athlete awards are based on a 1st semester final grade point average or cumulative GPA of 3.5 or better.

BOYS BASKETBALL

VARSITY AWARDS

SENIORS

Kolton Cardenas, Jack Eaton, Nick Mullen, Drew Vanderwoude.

JUNIORS

Sam Fender, Tyler Nelson, Alex Schmidt, Jake Warren, Jake Wadding.

SOPHOMORES

Sean Elliott.

FRESHMEN

Travis Grayson.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Karson Cardenas (10), Barrett Church (10), Colin Cuevas (10), Charlie Eaton (10), Nick Fleischauer (10), Landen Johnston (10), Luke Lombardini (10), John Powell (10), Evan Smilgius (9), Ryan Toth (10), Tyler Vanderwoude (10).

FRESHMEN AWARDS

Joe Chico, Kden Dade, Evan Dickinson, Ryan Donley, Jacob Hamilton, Jordan Hughes, Josh Lemon, Matt Marmolejo, Chris Mullen, Ryan Parks, Carson Parrish, Owen Pilarski, Drake Redman, Josh Roof, Chris Tsampis.

GIRLS BASKETBALL

VARSITY AWARDS

SENIORS

Haley Moore, Evelyn Pabon, Molly Slatcoff, Marney Sisson.

JUNIORS

Sydney Balas, Jaelynne Corral, Ashley Craycraft, Victoria Gerhardt, Hollie Skoczek.

SOPHOMORES

Kaitlyn Carr, Nalani Malackowski, Geneva Nelson, Emma Schmidt.

FRESHMEN

Carley Balas.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Lauren Davis (10), Emma Pape (9), Elizabeth Pokorney (9), Sophia Raffin (10), Mannat Singh (9).

FRESHMEN AWARDS

Madison Cowger, Madison Davis, Abi Drew, Layla Ferguson, Bree Gentry, Annalisa Hackett, Anna Hawkins, Kristina Kokot, Emily Richardson, Maggie Woodruff.

CHEERLEADING

VARSITY AWARDS

SENIORS

William Brown, Taneya Terry.

JUNIORS

Kaitlynn Chestovich, Abbey Gemeinhart, Grant Gilbertson, Emily Powers, Julia Rivera.

SOPHOMORES

Cordelia Armstrong, Brianna Condes, Jack Craig, Allison Dumelle, Zoey Hanley, Avery Martorano, Emma Sieman, Sarah Stover, Lydia Wahl.

FRESHMEN

Alex Cleek, Ali Cuevas, Kamryn DelValle, Jessica Manojlovic, Kayla McGuire, Sadie Nance, Claire Postelnik.

GYMNASTICS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Lexi Avey, Caity Bogue, Jordan Bush, Hailee Ellenwood, Baylie Lawson, Jamie Stento.

JUNIORS

Alyssa Donovan, Sophie Hunzelman, Belle Marchetti, Whitney Siewin.

SOPHOMORES

Chloe Larson, Emily Lewis, Mia Pak, Julia Turner, Abby Winland, Paris Zubeck.

FRESHMEN

Caitlyn Cook, Helen Jackson, Danielle Konotos, Kenzie Sharp.

BOYS SWIMMING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Jason Adkins, John Bell, Hayden Carlson, Christian King, Marc Nicholson, Danny Schmiegel, Travis Selking, Declan Tharp, Ethan Wing.

JUNIORS

Andrew Alders, Noah Hornyak, Jordan Killosky, Gabe Kroeger, Triston Tune, Jack Wheele.

SOPHOMORES

Eric Carlson, Hunter Carlson, Carter Casbon, Connor Casbon, Evan Dildine, Troy Feller, Bryce Jones, Beckham Mountford, Lucas Piunti, Ryan Schlyer, Danny Vear.

FRESHMEN

Elijah Arulandu, Cooper Downing, Gabriel Eschbach, Cormac Fallon, Alejando Kincaid, Joel Raines.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Keyshawn Foster (11), Peter McNicholas (9), Jaden Nolasco (9), Wes Peterson (11).

GIRLS SWIMMING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Hannah Bennett, Jadah Eshenaur, Jenn Gillen, Jaclyn Klimczak, Bella Nash, Sarah Schimpf, Katie Sears.

JUNIORS

Penny Lawrence, Abigail Raines, Hannah Stewart, Carey-Rose Tharp.

SOPHOMORES

Emma Caratini, Madi Elliott, Sophia Gill, Maisyn Klimczak, Lauren Unruh, Kaitlyn Van Kley, Marina Weinberg.

FRESHMEN

Madelin Billings, Kate Caracci, Morgan Gear, Alana Jardenil, Kaitlyn Kogl, Jocelyn Mercier, Veronika Ozimek, Natalie Poffinbarger, Bella Smith.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Keelyn Cook, Olivia Kroeger, Samantha Stringham.

WRESTLING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Cory Boren, Dillon Johnson, Chris Merrill, Eli Pokorney, Danny Tolin.

JUNIORS

Austen Jones, Ethan Mahaffey, Tyler Martin, Steve Nelson, Doug Waters, Nick Winland.

SOPHOMORES

Evan Bates, Brandon Bolin, Ethan Contreras, Brock Ellis, Cade Johnson, Ethan Kaiser, Gavin Layman, Kaleb Wymer.

FRESHMEN

Chad Berdine, Ben Callaway, Gage DeMarco, Angel Hernandez, Madeline Rearick, Luke Stento.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Jude Mochen (9), Aaron Valdez-OShea, Luke Sleight, Lexi Wright.

SCHOLAR-ATHLETES

BOYS BASKETBALL

Barrett Church, Evan Dickinson, Jack Eaton, Landen Johnston, Josh Lemon, Luke Lombardini, Chris Mullen, Nick Mullen, Tyler Nelson, Ryan Parks, John Powell, Drake Redman, Evan Smilgius, Chris Tsampis, Drew Vanderwoude, Tyler Vanderwoude.

GIRLS BASKETBALL

Sydney Balas, Kaitlyn Carr, Jaelynne Corral, Madison Cowger, Ashley Craycraft, Layla Ferguson, Aubree Gentry, Tori Gerhardt, Kristina Kokot, Nalani Malackowski, Haley Moore, Emma Pape, Sophia Raffin, Emily Richardson, Mannat Singh, Marney Sisson, Molly Slatcoff, Maggie Woodruff.

CHEERLEADERS

Cordelia Armstrong, Kaitlynn Chestovich, Alex Cleek, Brianna Condes, Abbey Gemeinhart, Grant Gilbertson, Zoe Handley, Jessica Manojlovic, Claire Postelnik, Emma Sieman, Taneya Terry.

GYMNASTICS

Caity Bogue, Jordan Bush, Hailee Ellenwood, Sophie Hunzelman, Helen Jackson, Danielle Kontos, Chloe Larson, Emily Lewis, Belle Marchetti, Mia Pak, Kenzie Sharp, Whitney Siewin, Jamie Stento, Abby Winland, Paris Zubeck.

BOYS SWIMMING

Elijah Arulandu, Eric Carlson, Carter Casbon, Connor Casbon, Cormac Fallon, Troy Feller, Noah Hornyak, Alejandro Kincaid, Gabe Kroeger, Peter McNicholas, Beckham Mountford, Marc Nicholson, Lucas Piunti, Danny Schmiegel, Travis Selking, Danny Vear, Ethan Wing.

GIRLS SWIMMING

Hannah Bennett, Madelin Billings, Kate Caracci, Emma Caratini, Madison Elliott, Jadah Eshenaur, Morgan Gear, Jenn Gillen, Alana Jardenil, Jaclyn Klimczak, Maisyn Klimczak, Kaitlyn Kogl, Olivia Kroeger, Bella Nash, Veronika Ozimek, Sarah Schimpf, Hannah Stewart, Samantha Stringham, Carey-Rose Tharp, Lauren Unruh, Kaitlyn Van Kley, Marina Weinber.

WRESTLING

Evan Bates, Ben Callaway, Ethan Contreras, Austin Jones, Gavin Layman, Ethan Mahaffey, Jude Mochen, Eli Pokorney, Luke Stento, Danny Tolin.

 

 

Posted 3/15/2019

 

 

 
 
 
 

 

 

Search This Site:

Custom Search