Chesterton Tribune

2011 CHS Winter Sports Awards honor standout athletes

Back to Front Page

 

 
 

 

 

Most Valuable: Chesterton High School named 12 student-athletes as Most Valuable Player in their respective sports on Wednesday night at the Winter Sports Award Program. Pictured are, front row (l to r), Anthony Quiroz (Wrestling), Chris Katsafaros (Wrestling), Jordan Peterson (Boys Basketball), KeMonte Price (Boys Basketball) and Tyler Fozkos (Boys Swimming). Back row (l to r) are Blake Pieroni (Boys Swimming), Marissa Kroeger (Girls Diving), Claire Holba (Girls Basketball), Olivia Kabacinski (Girls Swimming), Samantha Wilburn (Gymnastics), Emily Kozak (Gymnastics) and Alex Olson (Boys Diving). (Tribune photo by Dana Gilbertson)

By TR HARLAN

The Chesterton High School winter sports season isn’t complete yet, but Wednesday Night multiple athletes with a long list of accomplishments were honored at the 2010 Winter Sports Awards Program.

On the team front, the boys and girls swim teams picked up fourth place finishes at the IHSAA State Finals, while the girls basketball team won the Sectional title and advanced to the Regional finals.

Individually, wrestler Anthony Quiroz finished fifth at the State Finals with teammate Chris Katsafaros also advancing to Indianapolis. In girls swimming, Olivia Kabacinski was the runner-up at the State Finals in the 50 and 100 Free.

In boys swimming, Tyler Fozkos finished second in the 50 Free with Blake Pieroni finishing runner-up in the 200 Free. Aaron Whitaker also finished tied for second in the 100 Fly.

The No. 3 ranked CHS gymnastics team will try to continue the winter sports season another week as they travel to Valparaiso for the IHSAA Regional on Friday night beginning at 6 p.m. The Trojans will be looking for their sixth straight and 14th berth in the State Finals.

Winners of MVP awards for the third time in their career were Tyler Fozkos (Boys Swimming) and Olivia Kabacinski (Girls Swimming). Two-time winners include Claire Holba (Girls Basketball), Alex Olson (Boys Diving), Marissa Kroeger (Girls Diving) and Chris Katsafaros (Wrestling).

Other MVP honors included Jordan Peterson (Boys Basketball), KeMonte Price (Boys Basketball), Brooke Gardner (Boys Basketball), Joel Gillespie (Cheerleading), Samantha Wilburn (Gymnastics), Emily Kozak (Gymnastics), Blake Pieroni (Boys Swimming) and Anthony Quiroz (Wrestling).

Mental Attitude award winners included KeMonte Price (Boys Basketball), Lindsay Gorman (Girls Basketball), Bre Eng (Cheerleading), Elizabeth Kozak (Gymnastics), Nick Brahos (Boys Swimming), Lauren Foor (Girls Swimming), Maddie Miller (Girls Swimming) and Vicente Quiroga (Wrestling).

Sportsmanship award winners were Nathan Apathy (Boys Basketball), Maddie Houpt (Girls Basketball), Riley Taubert (Girls Basketball), Alexis Hamilton (Cheerleading), Mariel McElfresh (Gymnastics), Chris McGue (Boys Swimming), Kate Curley (Girls Swimming) and Will Butz (Wrestling).

Most Improved awards went to K.J. Zelenika (Boys Basketball), Cole Teal (Boys Basketball), Alyssa White (Girls Basketball), Hannah Ranfranz (Cheerleading), Brandi Tuzinski (Gymnastics), Ethan Whitaker (Boys Swimming Freshman), Spencer Wright (Boys Swimming Sophomore), Collin Buckles (Boys Swimming Junior), Austin Roach (Boys Diving), Stephanie Krause (Girls Swimming Freshman), Julia Campbell (Girls Swimming Sophomore), Mae Bass (Girls Swimming Sophomore), Marcy Miles (Girls Swimming Junior), Cheyanne Comer (Girls Diving) and Ryley Harlow (Wrestling).

Other special awards were given to Reva Key (Todd Talbert Memorial Award in Girls Basketball), Mariel McElfresh (Maroon & Gold Award in Gymnastics), Jaycee Jensen (Freshman Dedication Award in Wrestling) and Adam Scheerer (Sophomore Dedication Award in Wrestling).

BOYS BASKETBALL

VARSITY AWARDS

SENIORS

Tyler Devitte, Jordan Peterson

JUNIORS

Nathan Apathy, Jake Post, KeMonte Price, Kyle Schmidt, K.J. Zelenika

SOPHOMORES

Alex Rochowiak, Mike Thanos

FRESHMEN

Cole Teal

JUNIOR VARSITY AWARDS

Jacob Andert (10), Joe Bishop (10), Tevin Dilosa (10), Luke Gipson (10), Bobby Humphreys (11), Donnie Johnson 910), Andrew Ransom (10), Blake Valdez (11), Jake Wasielewski (9).

FRESHMEN AWARDS

Nathan Dickinson, Kevin Jones, Conner Kuhnle, Aidan Lee, Tyler Matthys, Colin McEuen, Austin Norton, Andrew Ralph, Brandon Roeske, Corey Rusboldt, Grant Schuster.

GIRLS BASKETBALL

VARSITY AWARDS

SENIORS

Ryan Bozak, Brooke Gardner, Claire Holba, Maddie Houpt, Reva Key, Riley Taubert, Alyssa White

JUNIORS

Annette Frank, Lindsay Gorman

SOPHOMORES

Sydney Kutz, Hannah Van Drie

FRESHMEN

Caroline Puntillo

JUNIOR VARSITY AWARDS

Kelly Braun (10), Kelsey Conway (9), Sara Filipek (10), Shelby Gwizdalski (10), Jocelyn Lipscomb (9), Ari Mahaffey (10), Hannah McCafferty (10), Mary Mochen (10), Stephanie Pabon (10), Sarah Richards (9), Brittany Wilcox (10)

FRESHMEN AWARDS

Samantha Balon, Abby Canright, Lexy Chapman, Sydney Cooley, Kristen Homme, Mallory McKee, Bethany Molnar, Claire Raffin

CHEERLEADING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Madison Dillabaugh, Joel Gillespie, Adam O’Hara, Katlin Tloczek, David Walker

JUNIORS

Sarah Eggers, Bre Eng, Alexis Hamilton

SOPHOMORES

Darrian Arch, Abbi Milligan, Hannah Ranfranz, Lexie Rusin, Emily Tezak

GYMNASTICS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Ashley Ballestero, Elizabeth Kozak, Lauren Weibl, Samantha Wilburn

JUNIORS

Mariel McElfresh, Alex O’Brien

SOPHOMORES

Amanda Erxleben, Emily Kozak, Sarah Turner

FRESHMEN

Marisa Myers, Brandi Tuzinski

JUNIOR VARSITY AWARDS

Madison Andert (10), Angel Knopick (9)

BOYS SWIMMING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Enrique Anaya, Nick Borzych, Nick Brahos, David Diaz, Tyler Fozkos, Brian Mabry, Matt Miller, Salvador Mujica, Alex Olson, Nate Schuster

JUNIORS

Collin Buckles, Chris McGue, Austin Roach, Patrick Teall

SOPHOMORES

Joe Gerard, Cody Olson, Colin Ringas, Spencer Wright

FRESHMEN

Patrick Curley, Andy Hurst, Jonathan Kindmark, Jack Kurfman, Blake Pieroni, Nathan Rodriguez, Brent Vondra, Jack Wallar, Aaron Whitaker, Ethan Whitaker

JUNIOR VARSITY AWARDS

Bruce Burch (9), Andrew Claudio (10), Adam Eng (10), Mason Farese (10), Jerick Forrest (9), James Halpin (10), Garrett Lee (10), Chris Maatouck (9), Jack McCusker (9), Tom McGue (9), Sean Miller (11), Ben Moy (9), Alex Opat (11), Donny Puent (11)

GIRLS SWIMMING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Katie Behrendt, Jessica Campbell, Lauren Foor, Amanda Furmankiewicz, Erin Kelley, Meaghan McLaughlin

JUNIORS

Taylor Coons, Nicole Fessant, Olivia Kabacinski, Maddie Miller

SOPHOMORES

Mae Bass, Alexis Bianco, Julia Campbell, Kate Curley, Marissa Kroeger, Allison McAloon, Kaylee Oates, Abby Sigler

FRESHMEN

Gena Banta-Long, Wendy Banta-Long, Lindsey Campbell, Cheyanne Comer, Madisyn Coudriet, Megan Curley, Stephanie Krause, Courtney O’Keefe, Erin Socha, Leslie Taubert

JUNIOR VARSITY AWARDS

Tanaya Comer (10), Kamila Czebotar (9), Trenee Fancher-Keller (9), Alyssa Huckaby (9), Taylor Livingston (9), Madison McCarthy (10), Marcy Miles (11), Michelle Miles (11), Hannah Sakelaris (9), Erin Sutherland (9), Sydney Vendramin (9), Samantha Wilson (9), Taylor Ziants (9)

WRESTLING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Will Butz, Vicente Quiroga

JUNIORS

Ashlee Barkeloo, Joe Kelly, Anthony Quiroz, Justin Zosso

SOPHOMORES

Ryley Harlow, Chris Katsafaros, Dana Konchar, Adam Scheerer

FRESHMEN

Jaycee Jensen, Kaitlin Loehmer

JUNIOR VARSITY AWARDS

Louis Bain (9), Austin Ballestero (9), Alex Bobos (10), Brent Downey (9), Patrick Freeze (9), Jon Horvath (9), AJ Martin (12), Joe Ponda (10), Julian Raudry (10), Chris Rigsby (9), Hunter Royer (10), Connor Smith (9), Chris Thompson (11), Dimitri Tsampis (9), Lambros Tsampis (10), Cody Watson (9)

SCHOLAR-ATHLETES

BOYS BASKETBALL

Jordan Peterson, Mike Thanos, Cole Teal, Joe Bishop, Nathan Dickinson, Conner Kuhnle, Colin McEuen, Austin Norton, Andrew Ralph, Brandon Roeske, Corey Rusboldt, Grant Schuster

GIRLS BASKETBALL

Ryan Bozak, Claire Holba, Maddie Houpt, Riley Taubert, Lindsay Gorman, Hannah Van Drie, Caroline Puntillo, Kelly Braun, Kelsey Conway, Sara Filipek, Hannah McCafferty, Mary Mochen, Sarah Richards, Brittany Wilcox, Samantha Balon, Sydney Cooley, Kristen Homme, Mallory McKee, Claire Raffin

CHEERLEADING

Sarah Eggers, Bre Eng, Alexis Hamilton, Abbi Milligan, Hannah Ranfranz

GYMNASTICS

Elizabeth Kozak, Lauren Weibl, Samantha Wilburn, Alex O’Brien, Amanda Erxleben, Brandi Tuzinski, Angel Knopick

BOYS SWIMMING

Nick Borzych, Nick Brahos, Tyler Fozkos, Brian Mabry, Salvador Mujica, Alex Olson, Nate Schuster, Chris McGue, Austin Roach, Patrick Teall, Colin Ringas, Spencer Wright, Patrick Curley, Andy Hurst, Jack Kurfman, Blake Pieroni, Brent Vondra, Jack Wallar, Ethan Whitaker, Bruce Burch, Mason Farese, James Halpin, Chris Maatouck, Jack McCusker, Tom McGue, Sean Miller, Ben Moy, Alex Opat, Donny Puent

GIRLS SWIMMING

Katie Behrendt, Jessica Campbell, Lauren Foor, Erin Kelley, Meaghan McLaughlin, Olivia Kabacinski, Maddie Miller, Mae Bass, Alexis Bianco, Julia Campbell, Kate Curley, Marissa Kroeger, Allison McAloon, Kaylee Oates, Abby Sigler, Gena Banta-Long, Wendy Banta-Long, Lindsey Campbell, Madisyn Coudriet, Megan Curley, Courtney O’Keefe, Erin Socha, Kamila Czebotar, Hannah Sakerlaris, Samantha Wilson

WRESTLING

Joe Kelly, Ryley Harlow, Hunter Royer, Connor Smith, Cody Watson

 

Posted 3/10/2011