Chesterton Tribune

2010 Fall Sports Awards Program at CHS honors varsity athletes

Back to Front Page

 

 
 

 

 

By TR HARLAN

The Chesterton High School fall sports teams turned in another banner year that included a berth in the IHSAA State Finals in Boys Cross Country and Girls Golf and Semistate appearances in Girls Cross Country and Girls Soccer.

The Boys Soccer team upset archrival Valparaiso and earned a Sectional title before dropping an overtime decision in the Regional final to Portage as well.

Student-athletes in nine sports were recognized for their accomplishments Wednesday night at the Annual Fall Sports Award Program in the CHS Auditorium, including 12 Most Valuable Player’s and 191 Scholar-Athlete’s.

Winner of MVP awards for the second consecutive year included Kelly Grassel (Girls Golf), Lauren Seawright (Girls Soccer) and Scott Homner (Boys Tennis).

Joining them on the list of MVP’s were Katlin Tloczek (Cheerleading), Emily Tezak (Cheerleading), Manny Orlich (Boys Cross Country), Melanie Buckmaster (Girls Cross Country), Nate Majcher (Football), Ben Molnar (Offensive Boys Soccer), Mac Green (Defensive Boys Soccer), Evan Coudriet (Defensive Boys Soccer), Ryan Tarnowski (Boys Tennis) and Claire Holba (Volleyball).

Mental Attitude award winners included Sarah Eggers (Cheerleading), Tyler Rusboldt (Boys Cross Country), Nora Schultz (Girls Cross Country), Will Butz (Football), Jennifer Kattalia (Girls Golf), Marissa Kroeger (Girls Golf), Jacob Garmany (Boys Soccer), Elizabeth Benson (Girls Soccer), Max Kerr (Boys Tennis) and Michaela Raffin (Volleyball).

The Sportsmanship awards went to Madison Dillabough (Cheerleading), Ryan Cutter (Boys Cross Country), Kristen Stapay (Girls Cross Country), Jake Webb (Football), Stephanie Drake (Girls Golf), Emily DeLache (Girls Golf), Jesse Mudd (Boys Soccer), Rosie Biehl (Girls Soccer), Michael Clemens (Boys Tennis) and Riley Taubert (Volleyball).

Most Improved awards were handed out to Bre Eng (Cheerleading), Conner Ennis (Boys Cross Country), Katie Haggerty (Girls Cross Country), Ryley Harlow (Football), Nicole Dutz (Girls Golf), Austin Haire (Boys Soccer), Abby Beierwalter (Girls Soccer), Ashton Balch (Girls Soccer), Adam Scheerer (Boys Tennis) and Shelby Ruffner (Volleyball).

Other special awards presented went to Andrew Morris (Leonard Tengblad Memorial and Steve Kearney “Stride On” Awards in Boys Cross Country), Ryan Cutter (Larry James Award in Boys Cross Country), Jenna Norgaard (Leonard Tengblad Memorial Award in Girls Cross Country), Kim St. Pierre (Larry James Award in Girls Cross Country), Elizabeth Koch (Kate Pokorney Award in Girls Soccer), Stephanie Fisher (Offensive MVP in Girls Soccer), Catherine Pannekoek (Defensive MVP in Girls Soccer), Katie Urycki (Offensive MVP in Volleyball) and Katie Osborn (Defensive MVP in Volleyball).

CHEERLEADING

VARSITY AWARDS

SENIORS

Ashley Ballestero, Madison Dillabough, Mary Kovach, Katlin Tloczek.

JUNIORS

Sarah Eggers, Bre Eng, Alexis Hamilton.

SOPHOMORES

Darrian Arch, Abbi Milligan, Kasandra Richardson, Lexie Rusin, Emily Tezak.

FRESHMAN

Katie Arlow.

BOYS CROSS COUNTRY

VARSITY AWARDS

SENIORS

Ryan Cutter, Mike Marshall, Kevin Miloshoff, Andrew Morris, Manny Orlich.

JUNIORS

Eric Menn, Joe Niepokoj, Austin Palombizio, Tyler Rusboldt.

SOPHOMORES

Conner Ennis, Andrew Kearney, Joe Larimer, Zach Williams.

FRESHMAN

Kevin Kenney.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Mark Borowiak (12), Riley Buckles (9), Tony Davern (9), Josh DeVries (9), Joe Doman (11), Bobby Doman (9), Seth Eash (10), Ryan Freeman (10), Eric Jirtle (10), Matt Johnson (9), Eddie Kaczmarek (9), Jacob Korba (10), Matt Kusbel (11), Jacob Laster (9), Cody Mang (11), Jacob McNicholas (11), Evan Mazurkiewicz (10), Josh Mihut (9), Joe Moore (9), Jonah Noel (9), Adam Shapen (9), Mike Stapay (9), Jordan Surgot (10), Tyler Vore (9), Billy Witte (9).

GIRLS CROSS COUNTRY

VARSITY AWARDS

SENIORS

Megan Amling, Evelyn Hanson, Jenna Norgaard, Chloe Smith, Kristen Stapay, Kim St. Pierre, Molly Stauffer, Katie Zelenika.

JUNIORS

Linda Graff, Nora Schultz.

SOPHOMORES

Sarah Bobby, Melanie Buckmaster, Samantha Giordano, Katie Haggerty, Hannah Hoffman.

FRESHMEN

Haley Cushway, Erin Socha.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Emma Lynn (9), Alexis Malay (10), Molly McCoy (10), Rachel McCrum (10), Ellie Mellin (10), Nicole Newton (11), Anna Raffin (11), Jami Ritchea (9), Cassidy Smenyak (10), April Spenny (10), Sheila Swibes (9), Haley Thoreson (10), Alisha Whittaker (10), Anna Zelenika (9).

GIRLS GOLF

VARSITY AWARDS

JUNIORS

Emily DeLache, Stephanie Drake, Ashley Ford.

SOPHOMORES

Nicole Dutz, Kelly Grassel, Jennifer Kattalia, Marissa Kroeger.

FRESHMAN

Taryn Trusty.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Alyssa Huckaby (9).

BOYS SOCCER

VARSITY AWARDS

SENIORS

Tom Biel, Evan Coudriet, Jordan Garza, Mac Green, Austin Haire, Gabe Jeka, Jesus Miranda, Dominic Scribailo, Mavrick Tumblin.

JUNIORS

Mike Anderson, Jacob Garmany, Chris McGue, Ben Molnar, John Morris, Dylan Pasley.

SOPHOMORES

Zac Froman, Sam Iatarola, Kody Lobsiger, Adam Mix, Jesse Mudd, Colin Ringas.

FRESHMEN

Caleb Gmyrek, John Ward.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Nick Barango (10), Jonathan Blake (9), Scott Chemma (10), Eric Dreischerf (10), Mason Farese (10), Cole Gordon (10), David Gutierrez (9), James Halpin (10), Michael James (9), Drew Kaminski (9), Max Kirchner (10), Kyle Kogler (10), Erik Kroeger (10), Trey Moffett (9), Keith Radzik (10), Grant Schuster (9), Justin Tassler (10), Trevor Turner (9), Mitch Winey (9), Fernandon Zepeda (10).

GIRLS SOCCER

VARSITY AWARDS

SENIORS

Ashton Balch, Katie Behrendt, Abby Beierwalter, Stephanie Fisher, Liz Koch, Amanda Kollar, Catherine Pannekoek, Lauren Seawright.

JUNIORS

Samantha Furto, Allison Keator, Tori Schroeder, Julie Sutter, Haleigh VanderVinne.

SOPHOMORES

Elizabeth Benson, Rosie Biehl, Alexandra Bucko, Carly Furto, Dayna Gallo, Angelia Jeka, Hannah Kollar, Nicki Kollar.

FRESHMEN

Melisa Biel, Bridget Brendza, Madisyn Coudriet.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Claire Brady (9), Samantha Carpenter (9), Halle Charlebois (10), Kelsey Conway (9), Sara Filipek (10), Kristen Homme (9), Lauren Kroeger (9), Claudia Krygier (9), Kristin Mabry (9), Bethany Molnar (9), Paige Nahod (9), Nikki Needham (10), Alexis Roque (9), Alyssa Schroeder (9), Savannah Watson (9), Samantha Wilson (9).

BOYS TENNIS

VARSITY AWARDS

SENIORS

Deven Clayton, Scott Homner, Kevin Potter, Brandon Szwajkowski, Nathan Szwajkowski, Ryan Tarnowski.

JUNIORS

Matt Adams, Sam Adams, Drew Bazan, Ryan Hopkins, Max Kerr, Jack McCrum.

SOPHOMORES

Michael Clemens, Adam Scheerer, Brady Wade, Ryan Sears.

FRESHMAN

Trey Moffett.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Nick Borzych (11), Brandon Burdine (11), Sam Fadel (11), Remy Hoang (10), Matt Jones (11), Tom McGue (9), Tate Paglia (11), Brent Sargent (10), Kaz Zaranski (11).

VOLLEYBALL

VARSITY AWARDS

SENIORS

Alyssa Ham, Claire Holba, Katie Osborn, Riley Taubert.

JUNIORS

Lydia Gill, Korelle Melcarek, Kate Nowak, Michaela Raffin.

SOPHOMORES

Allison Bachman, Arianne Mahaffey, Emily Nix, Shelby Ruffner, Katie Urycki.

JUNIOR VARSITY AWARDS

Kristin Lorenz (9), Sammi Martin (10), Ali Ostrom (9), Hannah Ranfranz (10), Brittni Rondinelli (10), Sara Tarnowski (9), Sarah Turner (10), Jennifer Williams (10), Taylor Witt (10).

FRESHMEN AWARDS

Samantha Balon, Kayla Bergner, Shelby Carter, Tayler Cerutti, Anna Crowley, Emma Davids, Ashley Hecimovich, Natalie Hedrick, Megan Legler, Jocelyn Lipscomb, Allie Sink, Jessica Thornton.

SCHOLAR-ATHLETES

CHEERLEADERS

Ashley Ballestero (10), Madison Dillabough (12), Sarah Eggers (11), Bre Eng (11), Alexis Hamilton (11), Mary Kovach (12), Abbi Milligan (10), Kasandra Richardson (10).

BOYS CROSS COUNTRY

Mark Borowiak (12), Riley Buckles (9), Tony Davern (9), Josh DeVries (9), Seth Eash (10), Conner Ennis (10), Eddie Kaczmarek (9), Andrew Kearney (10), Kevin Kenney (9), Jake Korba (10), Joe Larimer (10), Jacob Laster (9), Evan Mazurkiewicz (10), Jacob McNicholas 11), Eric Menn (11), Kevin Miloshoff (12), Andrew Morris (12), Manny Orlich (12), Austin Palombizio (11), Tyler Rusboldt (11), Jordan Surgut (10), Zach Williams (10).

GIRLS CROSS COUNTRY

Megan Amling (12), Sarah Bobby (10), Melanie Buckmaster (10), Samantha Giordano (10), Linda Graff (11), Katie Haggerty (10), Evelyn Hanson (12), Hannah Hoffman (10), Alexis Malay (10), Molly McCoy (10), Rachel McCrum (10), Nicole Newton (11), Jenna Norgaard (12), Anna Raffin (11), Nora Schultz (11), Cassidy Smenyak (10), Erin Socha (9), Kim St. Pierre (12), Alisha Whittaker (10).

FOOTBALL

Joe Bishop (10), Nathan Brock (12), Bruce Burch (9), Chase Cota (10), Chris Dulaney 12), Kevin Fekete (10), Nathan Finke (10), Craig Fouts (12), Peter Fouts (12), Kody Galloway (12), Ryley Harlow (10), Andrew Holba (11), Brandon Jenks (11), Justin Jenks (12), Zach Jenks (11), David Jordan (9), Matt Keator (9), Ryan Knightly (10), Ronnie Kovach (10), Austin Krieter (10), Adam Lara (11), Michael Lara (11), Sean Matheny (11), Colin McEuen (9), Dallas Milligan (9), Ben Morris (10), Jerry Nagra (11), Nick Raffin (10), Andrew Ralph (9), Trent Schreiber (11), Connor Smith (9), AJ Snyder (10), Archie Sullivan (9), Eli Taubert (9), Cole Teal (9), Michael Thanos (10), Trevor Walker (10), Jake Wasielewski (9), Cody Watson (9), Jake Webb (12), Kevin Webb (10), Grant Zakhar (10).

GIRLS GOLF

Emily DeLache (11), Kelly Grassel (10), Alyssa Huckaby (9), Jennifer Kattalia (10), Marissa Kroeger (10), Taryn Trusty (9).

BOYS SOCCER

Mike Anderson (11), Tom Biel (12), Jon Blake (9), Scott Chemma (10), Evan Coudriet (12), Eric Dreischerf (10), Mason Farese (10), Zac Froman (10), Jacob Garmany (11), Caleb Gmyrek (9), Cole Gordon (10), Mac Green (12), David Gutierrez (9), James Halpin (10), Sam Iatarola (10), Gabe Jeka (12), Michael Kamaski (9), Max Kirchner (10), Chris McGee (11), Trey Moffett (9), Ben Molnar (11), Jesse Mudd (10), Keith Radzik (10), Colin Ringas (10), Grant Schuster (9), Trevor Turner (9), John Ward (9), Mitch Winey (9), Fernando Zepeda (10).

GIRLS SOCCER

Ashton Balch (12), Katie Behrendt (12), Abby Beierwalter (12), Liz Benson (10), Rosie Biehl (10), Melissa Biel (9), Claire Brady (9), Alexandra Bucko (10), Samantha Carpenter (9), Kelsey Conway (9), Madisyn Coudriet (9), Sara Filipek (10), Stephanie Fisher (12), Samantha Furto (11), Dayna Gallo (10), Kristen Homme (9), Angelia Jeka (10), Allison Keator (11), Liz Koch (12), Amanda Kollar (12), Nicki Kollar (10), Kristin Mabry (9), Paige Nahod (9), Catherine Pannekoek (12), Tori Schroeder (11), Lauren Seawright (12), Juliana Sutter (11), Samantha Wilson (9).

BOYS TENNIS

Matt Adams (11), Sam Adams (11), Drew Bazan (11), Nick Borzych (11), Brandon Burdine (11), Michael Clemens (10), Sam Fadel (11), Remy Hoang (10), Ryan Hopkins (11), Matt Jones (11), John McCrum (11), Tom McGee (9), Trey Moffett (9), Tate Puglia (11), Kevin Potter (12), Adam Scheerer (10), Ryan Sears (10), Ryan Tarnowski (12), Kaz Saransk (11).

VOLLEYBALL

Samantha Balon (9), Shelby Carter (9), Tayler Cerutti (9), Alyssa Ham (12), Ashley Hecimovich (9), Claire Holba (12), Megan Legler (9), Ariane Mahaffey (10), Korelle Melcarek (11), Emily Nix (10), Ali Ostrom (9), Michaela Raffin (11), Hannah Ran Franz (10), Brittni Rondinelli (10), Allie Sink (9), Sara Tarnowski (9), Riley Taubert (12), Katlyn Urycki (10), Jennifer Williams (10).

 

 

Posted 11/4/2010