Chesterton Tribune

CHS seniors honored scholarship winners named

Back to Front Page
 

 

 
 

 

 

Chesterton High School hosted the annual Senior Honors Night on Wednesday in the auditorium. Dozens of students were honored with a variety of awards and scholarships.

Department Awards

Department awards went to: Business, Austin Johnson; Business Professionals of America, Academic Letter, Robert Max Carstens III, Sam Fadel, Matt Jones, Nathaniel Oddi, Nicole Nowak and Jonathan Vincent; Information Technology, Nicholas Borzych; International Baccalaureate, Michael Acosta.

English, Sean Miller; Family and Consumer Science, Anna Raffin; Industrial Technology, Mark DeHenes; Foreign Language: French, Sarah Moser; German, Toni Kuziela; Japanese, Brooke Kravitz; Spanish, Anne Kosakowski.

Mathematics, Jacob Pruitt; Music, Andrew Allmon; Physical Education, Colin Janiszewski; Special Recognition, Nicholas Wiesemann; Science, Jonathan Vincent; Social Studies, Jacob Pruitt; Special Education, Andrew Tomlin; Visual Arts, Brooke Kravitz.

Military Cords were presented to Toni Greco, Andrew Holba, Harley Howard, John Matlon, Brittany Murphy, Donald Puent, III, Kaylin Richerson.

Student Council Awards went to: Service Award, Donald Puent III and President’s Award, Matt Jones. Student Council members are Matt Jones, President; Jessica Hickle, Secretary and Donald Puent III, Treasurer. Senior Class Officers are Zachary Cannon, President; Matt Jones, Vice President; Sam Fadel, Secretary and Donald Puent III, Treasurer. Student Council representatives are Alexander Opat, Jerry Nagra, Christopher McGue, Michaela Raffin, Jessica Hickle, Nikita Chawla, Anna Raffin, Michael Lara.

Scholarships and Awards

Special awards included: Bailly Elementary PTO Scholarship, Mariel McElfresh; Centier Bank-Schrage Family Foundation Scholarship, Jacob Pruitt; Chesterton Lions Club Scholarship, Lindsay Gorman.

Chesterton-Porter Rotary Club Scholarships: Warren H. Canright Scholarship, Jessica Lohse; George Kriviskey Scholarship, Madelaine Miller; Alfred P. Nelson Scholarship, Anna Raffin.

Delta Theta Tau Scholarship, Mariel McElfresh; Duneland Association of Educational Office Personnel, Nikita Chawla; Duneland Teachers’ Scholarship: Nikita Chawla, Lauren Kenney and Andrew Allmon; Duneland United Churches Resale Scholarship, Steven Blake Valdez; Elks Lodge No. 500, Jonathan Vincent.

Memorial awards presented: Christel Helmchen (GAPP) Scholarship, Lindsay Gorman; David Higbie Memorial Award, Emily DeLache and Anne Kosakowski; Richard Watson Memorial Award, Sarah Moser; Warren “Skip” Highwood Memorial Scholarship, Marcy Miles; Jackson Elementary Jacob Johnson Scholarship, Austin Martinson; Anne Marie Roscka Memorial Scholarship, Mariel McElfresh; John Keller Memorial 4-H Scholarship, Brandon Biddle and Justin Reed.

Hurst Orthodontics, Anna Raffin; Kappa Kappa Kappa Scholarship: Nikita Chawla, Nicole Kogler, Anna Raffin, Austin Roach and Jeffrey Russell; League of Latin American Citizens, Maria Espana and Stephen Blake Valdez; Porter County Farm Bureau Scholarship, Sally Fowler; Porter-Starke High School Impact Scholarship, Austin Roach; Yost Elementary PTO Scholarship, Emily DeLache, Ariel Joseph and Amy Wright; Indiana 4-H Foundation Senior Scholarship, Brandon Biddle and Justin Reed; National Honor Society Scholarship, Jacob Pruitt and Sean Miller; Manuzzi Family Music Scholarship, Andrew Allmon; Porter County Community Foundation Scholarship, Juliana Sutter and Carolyn Wheeler; University of Alabama Scholarship: Lindsay Gorman, Sean Miller and Jonathan Vincent.

Additional Honors and Awards

Adams, Samuel Earl - Indiana University Northwest - Special Academic Scholarship; Allmon, Andrew Thomas - Michigan State University Scholars Award, Presidential Study Abroad Scholarship, College of Music Scholarship Award; Ball State University Presidential Scholarship; Butler University Trustee Scholarship; Duneland Exchange Student of the Month; Antone, Adam Michael - Marian University Marian Bishop Brute Scholarship, Marian Dean’s Scholarship; Porter County Technology Honor Society; Bailey, Lauren Elizabeth - Ball State University Presidential Scholarship; University of Evansville Academic Scholarship; Valparaiso University Academic Scholarship; Baughman, Lucas Daniel - Ball State University; Bazan, Raymond Andres - Indiana University Prestige Scholarship, Hudson and Holland Scholarship; Michigan State University Merit Scholarship, MSU Study Abroad Scholarship; Bishop, Dillon James - Porter County Technology Honor Society; Borowiak, Matthew Scott - University of Notre Dame - University Scholarship, Provost’s Scholarship, Notre Dame Club of Northwest Indiana Scholarship; University of Arizona National Scholar Award; National Hispanic Recognition Program Scholar; Rose-Hulman Commitment Scholar Award; Borzych, Nicholas Stephen - St. Cloud State University Non-Resident Scholarship, Athletic Scholarship, University Honors Program: NextStepU Super Teen, Discus Award Winner, Wendy’s Heisman School Winner, Sports Quest Honorable Mention; Bruce, Megan Nicole - Porter County Technology Honor Society; Buckles, Collin Shane - Air Force Reserve Officers’ Training Corps; Cannon, Zachary Scott - Indiana University Northwest Special Academic Scholarship; Barry University Award; King’s College Scholarship; Valparaiso University Presidential Scholarship, Alumni Heritage Award; University of Nevada, Las Vegas; Cantus, Lavinia Cosmina - Indiana University Northwest Special Academic Scholarship; Indiana State University Academic Excellence Scholarship; Chesterton-Porter Rotary Student of the Month; Carstens, III, Robert Max - Indiana University Excellence Scholarship, Hutton Honors College Scholarship; Chesterton-Porter Rotary Student of the Month; DeLache, Emily Nicole - Valparaiso University Presidential Scholarship; Dilosa, Brionna Nicole - Twenty-first Century Scholar, King’s Daughter Scholarship; Dilosa, II, Darius Rockne - Porter County Technology Honor Society; Drake, Stephanie Lynn - .St. Joseph’s College Scholarship, Athletic Scholarship; Eggers, Sarah Marie - Porter County Technology Honor Society; Eng, Breanna Rebecca - Indiana University Northwest Special Academic Scholarship; Espana, Maria Guadalupe - Indiana University Northwest Chancellor Merit Scholarship, Twenty-first Century Scholar; Chesterton-Porter Rotary Student of the Month;

Fleming, Helena Maria Ann - Porter County Technology Honor Society; Ford, Ashley Marie - Michigan State University National Spartan Grant; Arizona State University Presidential Scholarship; Fowler, Sally Ann - Porter County Technology Honor Society, Duneland Exchange Club Student of the Month; Frank, Annette Rose - Porter County Technology Honor Society; Frederick, III, James Robert - Calvin College - Calvin Faculty Honors Scholarship;

Garmany, Jacob Aaron - Purdue University Calumet Academic Achievement Scholarship; Gill, Lydia Elaine - Porter County Technology Honor Society; Gorman, Lindsay Alana - University of Alabama Presidential Merit/Achievement Scholarship, Presidential National Merit/Achievement Housing Scholarship, U.S. Steel Scholarship, Chesterton-Porter Rotary Student of the Month; Graff, Linda Ann - Indiana University Prestige Scholarship, Jesse & Beulah Cox Scholarship; Guynn, Erica Nikiah Denise - Michigan State University National Spartan Grant, National Spartan Supplement Grant; Hawk, Megan Lee Ann - Porter County Technology Honor Society; Holba, Andrew Thomas - National Merit Letter of Commendation; Humphreys, Robert Carl - St. Joseph’s College - Academic Scholarship, Athletic Scholarship, Alumni Scholarship; Jaeger, Jr, Thomas Carl - Indiana University Excellence Scholarship;

Johnson, Austin Robert - National Merit Letter of Commendation; Kabacinski, Olivia Ann - University of Iowa - National Scholar Award, Athletic Scholarship; Karriman, Brieanne Elizabeth - Indiana University Northwest Special Academic Scholarship; Katzmarek, Laurin Paige - Indiana University Prestige Scholarship; National Merit Letter of Commendation; Kenney, Lauren Mariana - Indiana University/Purdue University Indianapolis Chancellor’s Scholarship; Kravitz, Brooke Spector - DePaul University - DePaul Presidential Scholarship; Chesterton Art Center Scholarship;

Kuziela, Toni Marie - University of Chicago - Odyssey Scholarship; Lee, Samantha Sunhie - Purdue University - Trustee’s Scholarship; Leopold, Michael James - Yale University; Exchange Club A.C.E Award, Robert E. Brittain Mental Attitude Scholarship; Duneland Exchange Student of the Month; Lohse, Jessica Amber - Ball State University - Honors Distinction Scholarship; Porter County Community Foundation Scholarship, Porter County Technology Honor Society. Chesterton-Porter Rotary Student of the Month; Madry, Erica Dionna - Porter County Technology Honor Society ;

Matheny, Sean Patrick - Marian University - Athletic Scholarship; McGue, Christopher Robert - Wabash College - Top Ten Scholarship, Honor Scholarship, President’s Scholarship; St. Louis University - Dean’s Scholarship; College of Wooster - Dean’s Scholarship, DePauw University - Trustee Award; Marquette University - Ignatius Academic Distinction Scholarship; Indiana University - IU Excellence Scholarship; Oberlin College - John Frederick Oberlin Scholar; Duneland Exchange Club Student of the Month;

McNicholas, Jacob Michael - Purdue University - MGMT Undergrad Incentive; Army ROTC Scholarship; Miller, Madelaine Elise - Eastern Michigan University - National Scholars Program Scholarship, Emerald Scholarship; Miller, Sean Ryan - University of Alabama - Presidential Merit/Achievement Scholarship, Presidential National Merit/Achievement Housing Scholarship, Study Abroad/Summer Research Scholarship; National Merit Finalist; Chesterton-Porter Rotary Student of the Month; Napier, Jordan Christopher - Indiana University; Valparaiso University - Presidential Scholarship, Alumni Heritage Award, VU Gift Award; Niepokoj, Joseph Louis - Northern Michigan University - NMU Outstanding Achievement Award, National Academic Award; Valparaiso University - Honors Award, VU Gift Award; St. Xavier University Presidential Scholarship, Resident Award; St. Joseph’s College - Dean’s Scholarship;

Nowak, Kate Marie - St. Ambrose University - Academic Scholarship, Athletic Scholarship; Chesterton-Porter Rotary Student of the Month; Palombizio, Austin Todd - Valparaiso University - Honors Award; Peretin, Cassidy Elizabeth - Purdue University - Presidential Scholarship, Purdue Honors Program; Indiana University/Purdue University Indianapolis- IUPUI Presidential Scholarship; Post, Jacob Harold - Ohio State University - Athletic Scholarship; Trojan Basketball Club Scholarship; Pruitt, Jacob Richard - Arizona State University - New American Scholar; Lincoln Scholarship, Edward G. Rector Scholarship,

Money Mission Scholarship, National Merit Finalist; Duneland Exchange Club - Student of the Month, Written Essay Award Winner; Raffin, Michaela Teoulin - National Merit Finalist, Red Ribbon Award; Reed, Joseph Patrick - Porter County Technology Honor Society; Reed, Justin Mikhail - Valparaiso University - Presidential Scholarship, Physics and Astronomy Scholarship; 4-H Foundation Scholarship; U.S. Steel Scholarship; Roach, Austin Michael - Indiana University; Indiana State University - Scott School of Business Networks Financial Scholarship; Schreiber, Trent Earl - Valparaiso University - Presidential Scholarship, VU Gift Award;

Sewell, Shannon Katherine - University of St. Francis - Provost Scholarship; Valparaiso University Tuition Exchange Program; Sheeran, Kathleen Alexandra - Indiana University Prestige Scholarship; Valparaiso University - Presidential Scholarship; Xavier University - Presidential Scholarship; Marquette University - Ignatius Academic Achievement Scholarship; DePauw University Distinguished Scholar Award; Butler University - Butler Academic Scholar; University of Dayton Presidential Merit Scholarship Award;

Sikora, Michelle Marie - Emory University - Emory University Scholarship; Indiana University Excellence Scholarship, Hutton Honors Scholarship; Purdue University Future Purdue Scholarship, Krannert School of Management Scholarship; Soohey, Jr, Richard Lee - Porter County Technology Honor Society; Sutter, Juliana Elizabeth - Indiana University; Lilly Endowment Scholarship; Sutton, Spencer Rudolf - Trine University - Tuition Incentive Grant, Distinguished Scholarship, Trine Opportunity Award;

Sweitzer, Richard Zachary - Porter County Technology Honor Society; Teall, Patrick Michael - Purdue University; Marquis Scholarship; Miami University - RedHawk Excellence Scholarship; Navy ROTC; Vincent, Jonathan David - University of Alabama - Presidential Merit/Achievement Scholarship, Presidential National Merit/Achievement Housing Scholarship, Engineering Leadership Scholarship; National Merit Finalist; Lakeshore Public Television Making the Grade Scholarship; The President’s Volunteer Service Award; Duneland Exchange Club Student of the Month.

Attendance Awards

Honored for Perfect Attendance Four Years were Michael Albano and Lauren Bailey, Brandon Biddle, Laurin Katzmarek, Sarah Mikolajczyk, Alexander Opat, Jeffrey Russell and Tristen Taylor.

Receiving awards for Exemplary Attendance Four Years were Collin Buckles, Lavinia Cantus, Tyler Cerajewski, Dale Cutler, Emily DeLache, Sally Fowler, Brandon Jenks, Zachary Jenks, Samantha Lee, Dominique Levy, Jessica Lohse, Felisha Mitrisin, Sarah Moser, Sarah Ranfranz, Richard Sweitzer, Patrick Teall and Jonathan Vincent.

 

Posted 5/18/2012